Cybant kwadratowy w naczepie i poza nią

Jeśli podjęliśmy się własnoręcznej modyfikacji naczepy, powinniśmy zastosować w niej kilka rozwiązań, które ułatwią przewóz towaru. Między innymi chodzi o specjalne stojaki, które przytrzymają niewielkie paczki podczas wykonywania manewrów w ruchu drogowym. Do ich montażu polecam zastosowanie cybantów. Co to jest i czym się charakteryzuje? Postaram się wyjaśnić.

Czym jest cybant metalowy i do czego służy?

solidny cybant kwadratowyCybant jest to stalowa obejma, która ma za zadanie przytrzymywanie metalowych prętów i rur. Solidny cybant kwadratowy potrafi wytrzymać ciężar dziesięciu ton. Kierowcy często wykorzystują go do robienia stalowych stelaży w naczepie. Są one niezawodne, kiedy robi się półki do przetrzymywania niewielkich paczek, na przykład ze sprzętem elektronicznym. Podczas wyboru cybantu nie należy kierować się ceną. Jeśli zakupiona przez nas obejma będzie dobrej jakości, możemy być pewni, że nie będzie konieczności wymiany. Mówi się, że kierowcy ciężarówek częściej zmieniają samochody, niż cybanty. Jest to prawda, ponieważ odpowiednio zahartowana stal potrafi wytrzymywać kilka rodzajów nacisku, między innymi nacisk stały lub punktowy. Nie tylko ta grupa zawodowa korzysta z nich. Bardzo często wykorzystywane są w hydraulice, przy montażu rur. Podczas zakupu trzeba pamiętać, aby były wodoodporne. Nawet jeśli nie będą miały kontaktu z wodą, powinny wytrzymywać kontakt z wilgotnym powietrzem. Chociażby po otwarciu naczepy chwilę po opadach deszczu.

Korzystanie z takich rozwiązań jest naprawdę skuteczne, o czym przekonało się wielu kierowców. Poza tym technika stosowania cybantów jest prosta. Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie metalurgii czy hydrauliki, aby domyślić się, jak działa. Prostota wykonania oraz wytrzymałość to dwie największe zalety cybantów. Z doświadczenia dodam, że te o kwadratowym kształcie są najlepsze.