Czy odgrom jest konieczny?

Budynki same w sobie są bezpieczne, ale w konfrontacji z wyładowaniami atmosferycznymi stają się zdane na los. Teoretycznie piorun może trafić w każdy budynek, a szczególnie ten, który stoi z dala od innych zabudowań lub wysokich drzew.

Jak odgromienie chroni budynek?

odgrom cenaCzasem można zaobserwować na dachach domów cienkie linki ciągnące się wzdłuż konstrukcji i schodzące w dół po ścianie budynku, a ich zakończenie znajduje się w ziemi. Jest to instalacja odgromowa, która może wygląda niepozornie, ale w trakcie burzy jest jedynym, skutecznym zabezpieczeniem przed trafieniem pioruna. Wyładowania atmosferyczne mają potężną moc, wobec której żaden budynek bez zabezpieczeń się nie oprze, bo jest bezbronny. Jeżeli będzie posiadał piorunochron, to nawet w sytuacji uderzenia w dom, nie spowoduje on żadnych strat, gdyż zostanie skierowany do ziemi. Jeżeli chcemy wykonać na naszym domu odgrom cena jest zależy od rodzaju i wielkości budynku, materiałów z jakich jest wykonany i w jakim się znajduje stanie. Przeważnie za montaż instalacji odgromowej trzeba zapłacić od pięciuset do nawet trzech tysięcy złotych, więc nie są to małe koszty, które na szczęście ponosi się tylko raz. Właściwie wykonana instalacja odgromowa jest gwarancją bezpieczeństwa, dlatego decydując się na jej założenie, warto korzystać z usług profesjonalnych firm, które realizują takie zlecenia. Przeważnie w ciągu jednego dnia jest wykonana kompletna instalacja na średniej wielkości budynku. Warto pomyśleć o takim zabezpieczeniu.

Jeżeli się zdarzy, że piorun pomimo zabezpieczeń trafi w dom, to jego siła zaraz zostanie skierowana do ziemie. Dzieje się tak, ponieważ przewody odprowadzające nie stykają się z budynkiem i są zakończone w ziemi. Jest t obecnie jedyna, skuteczna metoda ochrony.