Czym jest manipularz?

szata liturgiczna

W kościele istnieje naprawdę wiele rytuałów oraz obrzędów, których kapłani muszą przestrzegać. Doskonale zdają sobie oni sprawę z tego, że do poszczególnego obrządku służą poszczególne szaty liturgiczne. Do szat tych wlicza się także manipularz. Jest to nic innego jak płaska przepaska. Ma ona taki sam kolor jak ornat.

Szaty liturgiczne to nie wszystko

szata liturgicznaKapłan zawiesza manipularz na siebie i zawiesza na przedramieniu. Jeśli chodzi o historię tej szaty to jest ona bardzo długa. Wywodzi się ona z ozdobnej, haftowanej chustki. Wiązali ją na sobie bogaci rzymianie. Dzięki niej mogli dawać sygnały. Oprócz tego szat tych używało się również na dworze bizantyjskim. Niektórzy twierdzą, że manipularz był stosowany w piątym wieku przez papieża Sywestra I.
Jednak tak naprawdę historia manipularza jest znacznie krótsza. Manipularz był używany dopiero w dwunastym wieku. Dopiero wtedy wspomina się o tym, że używa się go przy udzielaniu święceń. Manipularz umieszczony został w Mszale Rzymskim przez papieża Piusa V. Używało się go w liturgii rzymskiej. Jak wygląda manipularz? Jest to bardzo bogato zdobiona przepaska o szerokości około dziesięciu centymetrów. Jeśli chodzi o długość pasa to wynosi on 1 metr. Warto wiedzieć, że manipularz najczęściej jest szerszy przy końcach. Na jednym z końców pasa powinien znajdować się krzyż. Jednak najczęściej stosuje się trzy krzyże – na obu końcach oraz na środku. Krzyże powinny być w takim samym kolorze jak wszystkie inne szaty liturgiczne. Jeśli chodzi o używanie tych szat to jest to nic innego jak znak przyjęcia jakiś wyższych święceń. Podczas święceń biskup wręcza manipularz święconemy. Prezbiter po przewiązaniu się cingulum całuje krzyż na manipularzy. Wówczas wypowiada słowa modlitwy.

Niegdyś kapłani używali manipularza do ocierania potu. Obecnie ma on znacznie większe znaczenie. Warto wiedzieć także jaka jest symbolika manipularza. Ma on przypominać kajdany, które przed śmiercią założono Jezusowi. Niektórzy mówią także, że manipularz ma przypominać sznur, na którym prowadzono go na Golgotę.