Czym jest mata grzejna?

mata grzejna

Mata grzejna ma za zadanie ogrzewanie podłogowe elektryczne pomieszczeń takich jak mieszkalne, biurowe, domów, szkół, pomieszczenia socjalne, hotele i inne. Mata grzejna może być stosowana jako ogrzewanie podstawowe w nowo budowanych mieszkaniach lub jako wspomagające do już istniejącego ogrzewania oraz jako do zastosowania przy renowacjach starych istniejących podłóg.

Ciepła podłoga dzięki macie grzejnej

mata grzejnaEfekt ciepłej podłogi jest osiągany w krótkim czasie. Zastosowane tego typu elementy grzejne stanowią łatwy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i posadzek. Mata grzejna to świetny pomysł przy pomieszczeniach z podłogą wykończoną terakotą, gresem lub kamieniem. Maty grzejne ma za zadanie zapewnić komfort cieplny w każdym pomieszczeniu. Regulację temperatury zapewnia elektroniczny regulator, którego czujnik zainstalowany w płaszczyźnie maty grzejnej mierzy temperaturę podłogi. W ten sposób regulator zapewnia oszczędne wykorzystanie energii, ponieważ reaguje na zyski ciepła pochodzące z innych źródeł takich jak np. promieniowanie słoneczne, ciepło emitowane przez osoby przebywające w danym pomieszczeniu czy z oświetlenia. Należy pamiętać, że podłączenie mat grzejnych do instalacji elektrycznej i regulatora temperatury może zostać dokonane jedynie przez uprawnionego fachowca. Mata grzejna jest zbudowana z kabla grzewczego, który jest odpowiednio wyprofilowany i przytwierdzony do elastycznej siatki wzmacniającej. Tego typu konstrukcję układa się na stropie i zalewa wylewką jastrychową. Jej grubość nie przekracza 3 mm. Matę można zatopić w bardzo cienkiej wylewce betonowej. Jej cechy przemawiają za jej zastosowaniem, gdy ważne jest, by gruba podłoga nie zmniejszała wysokości pomieszczenia. Mata grzejna jest głównie przeznaczona do takich pomieszczeń jak łazienka, kuchnia i przedpokój, czyli tam gdzie zwyczajowo układa się płytki ceramiczne lub kamienne. Jej zaletą jest, że takie ogrzewanie pozostaje niewidoczne i nie stanowi problemu w aranżacji wnętrz.

Ten sposób ogrzewania nie wymaga corocznych przeglądów, to niskie koszty inwestycyjne. Maty grzejne głównie wykorzystywane są we wnętrzach w związku z ogrzewaniem, instalacja ta może być ściśle kontrolowana co daje zyski pod względem ekonomicznym.