Klimatyzacja – jak czyścić?

klimatyzacja

Decydując się na zakup klimatyzatora powinniśmy pamiętać, że w naszym interesie jest systematyczne dbanie o czystość tego urządzenia. Zanieczyszczona klimatyzacja jak się okazuje może być dla nas sporym zagrożeniem.

Zwracaj uwagę na filtry klimatyzatora

klimatyzacjaNa filtrach mogą powstawać różne drobnoustroje, które z czasem rozwiną się w klimatyzacji i będą automatycznie wydmuchiwane z powietrzem do środka pomieszczenia. Najbardziej niebezpieczne to bakterie Legionella, które mogą powodować poważne schorzenia płuc. Właśnie z tego powodu każdy użytkownik klimatyzacji powinien dla własnego zdrowia jak i oszczędności w miarę regularnie czyścić urządzenie. Oczywiście mimo zainstalowanej klimatyzacji, należy również pamiętać o naturalnym, równie istotnym procesie, jakim jest wentylacja, czyli wietrzenie całego pomieszczenia, co także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie klimatyzatora. Wloty oraz wyloty powietrza wystarczy przetrzeć miękką, suchą szmatka. Jeśli zabrudzenie jest dosyć trudne do usunięcia, można użyć letniej wody z mydłem. W żadnym wypadku nie wolno jednak stosować żadnych ostrych czy też żrących środków. Natomiast czyszczenie samych filtrów powietrza powinno się odbywać zgodnie z konkretnymi zaleceniami producenta urządzenia. Coraz więcej klimatyzatorów posiada specjalną sygnalizację poziomu zabrudzenia filtra i w określonym momencie na wyświetlaczu pojawia się informacja o konieczności ich oczyszczenia. Zazwyczaj powinno się czyścić filtry mniej więcej dwa razy w ciągu miesiąca przy pomocy odkurzacza lub samej wody. W sytuacji, gdy wymagane jest częstsze czyszczenie lub też samodzielnie nie jesteśmy już w stanie usunąć powstałych zabrudzeń konieczna będzie całkowita wymiana filtra. Raz na jakiś czas (raz lub dwa razy w roku) wskazane jest gruntowne oczyszczenie całej instalacji klimatyzacyjnej skupiając się głównie na kanałach (przewodach).

W Poznaniu łatwo znajdziemy niewyspecjalizowaną firmę, która najpierw przeprowadza specjalne badanie urządzenia a także dokładną inspekcję przewodów, co ma na celu wybranie odpowiedniej metody czyszczenia.