Formowanie elementów z tworzyw sztucznych

 

Przemysł spożywczy, ale nie tylko ten, zużywa każdego roku setki tysięcy jednorazowych opakowań. Wynika to z prostego faktu- pojemniki jednorazowe są kosztowniejsze w użyciu, niż materiał odzyskiwany z segregowanych odpadów. W efekcie wciąż powstają nowe opakowania, ich zaletą jest niska cena wytworzenia, odporność na uszkodzenia i możliwość zachowania wysokich standardów sanitarnych.

Budowa wtryskarek do tworzyw sztucznych

wtryskiwanie tworzyw sztucznychUżywane dziś wtryskarki to niezwykle skomplikowane i zaawansowane technicznie urządzenia, które służą do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ich ogólna budowa, niezależnie od wielkości, rodzaju formy, trybu pracy, jest taka sama. Wyróżnić można zespół uplastyczniania, gdzie półprodukt w formie granulatu jest podgrzewany. Po tym następuje wtryskiwanie tworzyw sztucznych, za pomocą specjalnych dysz. Mogą być one otwarte- wtedy zapewniają najlepszy przepływ, jednak ich wadą jest brak zabezpieczenia przed swobodnym wypłynięciem tworzywa. Lepsze są dysze zamykane, gwarantują bezpieczeństwo i oszczędność materiału, który po wyjściu z dyszy trafia do formy. W niej następuję zastygnięcie tworzywa i uformowanie gotowego wyrobu. Znaczącą pomoc w procesie stygnięcia zapewniają specjalne układy chłodzenia. Wszystko sterowane jest za pomocą zaawansowanych układów elektronicznych i systemów pneumatycznych. Co ciekawe, najdroższym elementem całego układu jest forma, którą, w zależności od wielkości, można dowolnie zmieniać i dopasowywać do wtryskarki. Daje to możliwość różnorodnej produkcji.

Alternatywą dla wtryskarek są drukarki 3d. Umożliwiają niezwykle precyzyjne otworzenie wytwarzanego elementu. Jednak nie oferują jeszcze tak wysokiej wydajności, a wytworzenie pojedynczego produktu jest wciąż droższe, niż przy zastosowaniu wtryskarek.