Funkcjonalne dojarki w hodowli

 

Wychowywałam się na wsi, z daleka od dużego miasta. Moi rodzice są posiadaczami ogromnego stada krów. Od zawsze pamiętam jak muczały na podwórku, czy w dzień, czy w noc. Dla zwierząt zbudowane są dwie ogromne szopy. Wszystkie budynki spełniają standardy i wymagania, które muszą spełniać rolnicy. Nasze krowy chowane są w celu produkcji pysznego mleka.

Dojarka – niezbędna w produkcji mleka

dojarkiHodowla krów mlecznych to bardzo ciężkie zadanie. Od małego dziecka musiałam pomagać rodzicom przy codziennej pracy. Zwierzęta muszą być zawsze nakarmione i oporządzone. Niedopuszczalne jest, żeby pozostawały przez długi czas w sowich nieczystościach. Często trzeba wymieniać ściółkę zabrudzoną odchodami zwierząt. Kilka razy dziennie trzeba również pamiętać o karmieniu zwierząt. One przecież tak jak my, muszą przyjąć określoną dawkę dobrej jakości pożywienia. W lato zwierzęta swobodnie wypasane są na łące. Każdą z nich trzeba zaprowadzić na wyznaczone miejsce na pastwisku. Wbrew pozorom krowy to duże i silne stworzenia. Trzeba mimo wszystko zachować przy nich ostrożność. No i najważniejsze – krowy trzeba wydoić. Na szczęście tutaj pomaga nam już technika, Mamy różne nowoczesne dojarki. Służą do „wypompowania”  mleka z wymion każdej krowy do większego zbiornika. Wystarczy nałożyć dojarkę na wymię każdej krowy. Produkcja mleka w Polsce jak na razie jest nam opłacalna. Mamy gdzie zbywać nasz towar, ale i część zostaje dla nas.

Z dzieciństwa pamiętam również jak podczas dojenia udało się zawsze dostać duży kubek jeszcze ciepłego mleka. Jest to niezapomniany smak. Naprawdę uwielbiam taki napój, a niestety nie każdy ma szansę skosztować mleka prosto od krowy. W moim domu sami również wyrabiamy produkty z nabiału, takie jak masło, śmietana, czy nawet przepyszny twaróg. 100% naturalności!