Historia spodni jeansowych

Pierwsze spodnie wykonane z jeansu powstały już w XIX wieku. Projektantem był Levi Strauss, a stworzył je z myślą o robotnikach i farmerach, którzy potrzebowali odzieży grubej, wytrzymałej i wygodnej. Jeszcze wtedy nikt nie przewidywał, że spodnie te kiedykolwiek rozprzestrzenią się na cały świat i będą nosić je dzieci, dorośli, starsi, gwiazdy, robotnicy i właściwie każda możliwa grupa społeczna. 

Jeansy jako ikona XX wieku

jeansy z perełkamiKiedy jeansy po raz pierwszy zawładnęły garderobą nastolatek, a więc już w latach 60. XX wieku, nikt nie przypuszczał, że staną się ikoną tego wieku. Spodnie te na początku wyglądały dość specyficznie – miały szerokie nogawki i były nisko opuszczone na biodrach. Taki krój jeansów w połączeniu z krótką bluzką sięgającą do pępka był hitem wśród wszelkich gwiazd, a najpopularniejszą piosenkarką w tej stylizacji była Britney Spears. Z czasem jeansy modyfikowały – na początku XXI wieku pojawiły się w niemal każdym sklepie wąskie w nogawkach jeansy typu „rurki”, których pojawienie się jest zasługą Kate Moss i innych modelek, które promowały je na początku lat 90-tych. Dziś spodnie te przyjmuję różne, alternatywne formy, a w sklepach znajdziemy jeansy z perełkami, dziurami, z dodatkami innych materiałów, krótkie, długie, rurki i dzwony, w wielu kolorach i odcieniach. Wybór ten powoduje, że każdy ma możliwość dostosować stylizację do własnych upodobań, ale jedno jest pewne – jeansy wciąż królują wśród spodni i nie wygląda na to, aby jakikolwiek inny materiał mógł je zastąpić.

Spodnie typu jeans mają niezwykle długą historię i niezaprzeczalnie zapisały się na kartach najbardziej znanych i rozpoznawanych projektów odzieżowych. Prawdopodobnie każda kobieta i każdy mężczyzna ma swoją parę w garderobie i co więcej – prawdopodobnie każdy człowiek nie wyobraża sobie ich nie mieć. Jest to już swoisty znak kulturowy, który nosimy na co dzień i który wciąż się zmienia, aby dostosować się do naszych potrzeb.