Jak zrobić prawo jazdy na motocykl?

Chcąc jeździć po polskich drogach motocyklami o dużych pojemnościach silnika trzeba posiadać prawo jazdy kategorii A. Wcześniej można zacząć jeździć motocyklami o mniejszych pojemnościach. Takie ograniczenie wynika z prawa o ruchu drogowym, które uzależnia moc motocykla od wieku osoby chcącej uzyskać prawo jazdy. Do motocykli trzeba po prostu dojrzeć.

Prawko na motor dla dojrzałych

prawo jazdy a - krakówMotory posiadają ogromną moc, a niektóre rozpędzają się do setki w mniej niż trzy sekundy. Chcąc jeździć takimi maszynami trzeba osiągnąć dojrzałość nie tylko wiekową, ale również emocjonalną. Chcąc zacząć kurs na prawo jazdy kategorii A trzeba być blisko dwudziestych czwartych urodzin. Wcześniej można zrobić pozwolenia na jazdę motorami o mniejszych pojemnościach. Jeśli ma się prawo jazdy na mniejsze motory to prawo jazdy A – Kraków można zdawać wcześniej, bo już w granicach dwudziestego roku życia. Sam kurs wygląda podobnie jak w przypadku samochodu osobowego. Musimy uczęszczać na zajęcia teoretyczne a potem odbyć odpowiednią ilość godzin nauki praktycznej. Dla motocykli przygotowane są też place manewrowe, na których trzeba przynajmniej umieć wykręcić ósemkę. Ciekawie wygląda jazda motorem po mieście. Kursant porusza się motorem i ma na głowie kask z zestawem słuchawkowym. Instruktor przemieszcza się za nim samochodem i wydaje polecenia przez mikrofon. Dzięki komunikacji pomiędzy instruktorem a kursantem nauka jazdy jest bezpieczna i kontrolowana.

Zdobycie prawa jazdy kategorii A nie jest trudne. Na pewno łatwiejsze jest dla tych, którzy wcześniej uzyskali kategorię A1 i A2, czyli pozwolenia na jazdę motorami o mniejszej pojemności. Sam kurs to kilkadziesiąt godzin zajęć, po których przystępuje się do egzaminu państwowego. Do egzaminu można podchodzić nawet kilka razy, aż do skutku.