Letnie żeglowanie

żeglarstwo

Wakacje nad jeziorem to doskonała okazja, by zacząć swoją przygodę z żelowaniem. Oczywiście, aby sterować samodzielnie łodzią, należy ukończyć specjalistyczny kurs i uzyskać patent, ale pierwsze kroki można wykonać… bez żagla.

Nauka żeglugi

żeglarstwoZanim zdecydujecie się na robienie patentu, warto zastanowić się czy spędzanie czasu na wodzie jest tym, co rzeczywiście lubicie robić. Bo może okazać się, że kilkunastominutowy rejs szybką łodzią, który wykupiliście w wakacje, to zupełnie co innego niż pół dnia leniwego żeglowania po dużym i spokojnym akwenie. Jak więc sprawdzić, czy jesteśmy kandydatami na wilki morskie? Najlepiej przekonać się „w praniu”, czyli po prostu na wodzie. Jeśli jest taka możliwość, to wynajmijmy łódź ze sternikiem. Nie tylko będziemy mieli okazję popływać, ale sporo się też dowiemy, bo tacy ludzie z reguły lubią opowiadać i pokazywać co trzeba robić na jachcie, by bezpiecznie cieszyć się z tego co akurat robimy. Jeśli nas na to nie stać, można porozmawiać ze znajomymi. Zwłaszcza w Trójmieście oraz ośrodkach wczasowych na Mazurach często organizowane są zawody, w których poszukiwani są kandydaci do startu. Zazwyczaj potrzebne są osoby, które będą odpowiedzialne za konkretne szoty, czyli linki, które naciągają lub opuszczają żagiel. To dobra szkoła żeglarska dla początkujących, ale też okazja, by nauczyć się podstawowych zwrotów i „otrzaskać” z żeglarskim żargonem. Pozwoli to nam na pewno na to, by szybko ocenić, czy to sport dla nas.

Potem pozostaje już tylko podjęcie decyzji. Na początek warto odwiedzić sklep żeglarski, nawet internetowy, aby zorientować się w cenach i ocenić na co tak na prawdę nas stać. Bo może się okazać, że na początek dobry będzie po prostu ponton i wcale nie będzie to żaden dyshonor, bo wyposażony w profesjonalne silniki zaburtowe, może być wręcz gwarancją wspaniałych emocji i dobrym krokiem do rozpoczęcia przygody ze spędzaniem czasu na wodzie. A może w przyszłości okaże się, że to właśnie silniki, a nie żagle, będą naszą żeglarską przyszłością.