Otwarcie granic i busy do Anglii

busy do anglii

W dwutysięcznym siódmym roku Polska dołączyła do strefy Schengen, co oznacza, że dozwolony jest przejazd między państwami członkowskimi bez konieczności sprawdzania paszportów, dowodów, wiz itd. Wiadomo, że może być kontrola, jednak mimo wszystko jest potrzebny tylko dowód osobisty, a nie jak było dawniej paszport.

Busy do Anglii były wypełnione

busy do angliiOd tego czasu emigracja zarobkowa z naszego państwa ruszyła z kopyta niczym rozwścieczony byk. Coraz więcej ludzi zaczęło opuszczać nasz kraj. Busy do Anglii były wypełnione po same brzegi, szczególnie, że firm takich było całkiem niewiele. Coraz częściej nadawane były przesyłki do Anglii. Wiadomo, że po pewnym czasie wiele osób zachłysnęło się tym i znów był bum na przewóz osób Anglia Polska. Jakie więc były zyski dla Polaków? Szczególnie możliwość wyjechania i zarobienia, często żeby utrzymać rodzinę. W czasach, kiedy granice zostały otwarte, bezrobocie było na poziomie nawet około 15 % ! gdzie po wkroczeniu do strefy, bezrobocie zostało na poziomie 11 %, co w kraju, gdzie jest około 35 mln ludzi, dałoby statystyki, że około milion czterysta tysięcy ludzi znalazło wtedy pracę, jednak stopa bezrobocia spadała jeden do dwóch procent w skali roku, czy wnioskować by można, że ogólnie z naszego kraju uciekło około pięćset tysięcy rodaków.

To tak, jakby cała Bydgoszcz się spakowała i wyjechała. Z jednej strony było to dobre posuniecie, ponieważ ludzie zaczęli przysyłać pieniądze, z drugiej strony jednak wielu wykwalifikowanych fachowców opuściło nasz kraj. Więc czy to było aż tak korzystne? Ciężko powiedzieć.