Praca pakowacza

Praca pakowacza z pozoru nie jest ciężka, zwłaszcza, kiedy pracuje się przy taśmie. Jednak stanie ciągle w jednym miejscu może przyprawić pracownika o poważne problemy z nogami czy żylakami, a także narazić go na bóle kręgosłupa. Poznajmy specyfikę pracy pakowaczy, żeby lepiej poznać ten zawód.

Praca przy sprzęcie do pakowania

fachowy tunel do pakowania w folie termokurczliwąCharakterystyka pracy pakowacza różni się w zależności od miejsca pracy, a w szczególności od towarów, jakie pakujemy. Inaczej pakuje się chemię użytkową, inaczej kosmetyki, a inaczej produkty spożywcze. Jeśli pakujemy jedzenie, pracownik musi szczególnie dbać o higienę pracy. Jest kontrolowany i najczęściej musi pracować w specjalnym, białym stroju, rękawicach, czepkach zasłaniających włosy, firmowych czapkach i butach. Taki strój ma plusy i minusy. Plusy są takie, że zakłady spożywcze czy chemiczne zobowiązane są same zapewniać odpowiedni strój, prać ubrania oraz dbać o nie. Dzięki temu pracownik nie musi zużywać swoich ubrań ani pokrywać kosztów prania. Inną sprawą jest jakość urządzeń i maszyn, na jakich się pracuje. Tam na przykład, gdzie jest fachowy tunel do pakowania w folie termokurczliwą, będzie się pracowało o wiele lepiej niż tam, gdzie pakuje się ręcznie. Z drugiej strony, pakowanie taśmowe naraża na długie godziny spędzone w tym samym miejscu, przez co pracownicy nie ruszają się, co może generować problemy z krążeniem czy z ogólnie z nogami. Pakowanie ręczne jest dużo bardziej różnorodne.

Praca pakowacza na wszystkich halach zazwyczaj uchodzi za tą najłatwiejszą. W zależności od specyfiki pakowanych produktów, wcale jednak nie musi taka być. Bywa, że pakowacze w wielkich zakładach mają z powodu wykonywanych obowiązków dość spore kłopoty zdrowotne. Jeśli jednak pracodawca przestrzega zasad, a zatrudnieni nie są zmuszeni do wykonywania nadgodzin, nie powinno być im tak źle.