Sposoby leczenia łysienia plackowatego

Najczęstszą przyczyną utraty włosów jest łysienie plackowate. Zmagają się z nim zarówno dorośli, jak i dzieci. Jest to problem wstydliwy, często też negatywnie wpływający na samoocenę, zwłaszcza w przypadku kobiet. Jakie są sposoby leczenia tego schorzenia i do kogo zwrócić się po pomoc?

Terapia łysienia plackowatego

leczenie łysienia plackowategoWypadanie włosów nie jest niczym dziwnym. Każdego dnia tracimy ich setki. Ale łysienie, a więc proces, kiedy na skórze głowy daje się zauważyć miejsca pozbawione włosów, stanowią już powodów do zmartwień. Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) to choroba zapalna o przewlekłym przebiegu. Uszkodzeniu ulegają mieszki włosowe, w efekcie powstają rozległe plamy na skórze głowy, brody czy brwi. Choroba ujawnia się najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. Jak przebiega leczenie łysienia plackowatego? Należy się przede wszystkim przygotować na terapię długotrwałą, niemniej w wielu przypadkach daje ona pozytywne skutki. Pacjentowi proponuje się stosowanie specjalnych płynów opartych na minoksydylu, która to substancja pobudza porost włosów. Specyfik wciera się w chore miejsca dwa razy dziennie. U niektórych chorych uzasadnione jest też sięgnięcie po preparaty o działaniu immunosupresyjnym, np. cyklosporynę. Dobre efekty daje też fotochemioterapia. W pierwszej kolejności konieczne jest przyjmowanie psoralenu (jest to lek uczulający na światło), a następnie naświetlanie wyselekcjonowanymi promieniami UVA. Zabieg powtarza się regularnie trzy razy w tygodniu. Najlepszym jednak sposobem na leczenie łysienia plackowatego jest immunoterapia miejscowa. Polega ona na prowokowaniu nadwrażliwości kontaktowej za pomocą silnych alergenów.

Istnieją teorie, które dowodzą, że łysienie plackowate jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Schorzenie może też być dziedziczone. W każdym jednak przypadku wymaga konsultacji z trychologiem, specjalistą zajmującym się leczeniem dolegliwości związanych z ludzkimi włosami i skórą głowy