Szalunki, które warto wynająć

 

Osoby, które nie znają się zupełnie na budownictwie, często mają problemy nawet przy najprostszych sprawach, jak na przykład wybór szalunków pod budowę. Jak wiadomo, szalunki są niezbędne na etapie stawiania fundamentów, dlatego nie wolno tego tematu zaniedbać. Szalunki powinny być odpowiednio dopasowane do danej budowy. Wybór jednak jest naprawdę szeroki, jakie szalunki możemy bowiem wynająć?

Szalunki oferowane na wynajem

szalunek słupowyPo pierwsze, w ofertach znajdziemy deskowanie słupkowe. Jest to specjalistyczny system, który pozwala na formowanie słupów. Mogą mieć one boki o różnej długości, w zależności od naszych potrzeb – od 25 do 60 cm. Taki szalunek słupowy składa się z kątownika formującego oraz z odpowiedniej ilości klinów. Jego stawianie wymaga obecności sprzętu budowlanego w postaci koparki, warto o to zadbać wcześniej. Szalunki tego typu sprawdzają się doskonale w robotach, których głębokość przekracza 4 m. Przed wyborem powinniśmy jeszcze zastanowić się, czy słupy szalunkowe mają mieć przekrój kwadratowy, czy może prostokątny. Ale nie tylko takie rozpory do wykopów znajdziemy w ofertach producentów oraz firm zajmujących się wynajmem szalunków. Możemy też wybrać obudowy nazywane mini boxem, czyli wyjątkowo lekkie szalunki, które stosuje się przy skromnych wykopach – takich, których głębokość nie przekracza 3 m.

Montaż takich szalunków nie powinien sprawić nikomu dużych problemów, jednakże i tak nawet przy lekkich szalunkach poleca się stosować minikoparki, które zdecydowanie ułatwiają pracę. Obok szalunków słupowych oraz mini boxów, możemy wybrać też podwójne systemy szalunkowe. Wiele zależy od rodzaju budowy, dlatego właśnie wybór szalunków powinien być przemyślany i dokonany przez osoby doświadczone w temacie, a więc przez inżynierów lub dobre ekipy budowlane.