Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wiele osób chcąc oszczędzać zużywanie energii postanawia wybudować energooszczędny dom. W tym przypadku sprawdzi się również rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która pozwoli na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Ile można zaoszczędzić na wentylacji mechanicznej?

Wentylacja z odzyskiem ciepłaBudując energooszczędny dom, rekuperacja jest jednym z jego najważniejszych i koniecznych elementów, ponieważ inny rodzaj wentylacji nie funkcjonowałby prawidłowo. W przypadku wentylacji grawitacyjnej straty ciepła są ogromne a przez to koszty związane z ogrzewaniem wysokie. Natomiast wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala odzyskać ciepło i ponownie je wykorzystać. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty zmniejszają się o 40%. Cały system wentylacji składa się z rekuperatora, który jest sercem całego systemu, kanałów wentylacyjnych, którymi przemieszcza się powietrze a także czerpni i anemostatów. W przypadku domów energooszczędnych najlepiej jest zdecydować się na to rozwiązanie jeszcze na etapie projektu, ponieważ koszty budowy domu będą jeszcze niższe, dzięki czemu zaoszczędzimy jeszcze więcej pieniędzy. Jak to możliwe? Otóż jeśli w naszym budynku będzie rekuperacja nie musimy montować takiej ilości grzejników jak w przypadku normalnego budynku bez tego systemu. Poza tym nie trzeba budować kominów, przez które również ucieka ciepło. Działanie również jest bardzo proste. Czerpnia zasysa świeże powietrze z zewnątrz, które następnie kanałami wędruje do rekuperatora. W tym samym czasie anemostaty zasysają brudne powietrze z naszych pomieszczeń, które również wędruje do rekuperatora. Tutaj ciepło z powietrza wywiewanego jest przekazywane nawiewanemu.

Rekuperacja to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią oszczędzać. Należy jednak pamiętać o tym, aby wynająć doświadczoną firmę, która zajmie się montażem systemu, ponieważ mamy wtedy pewność, że wszystko będzie działało bez zarzutów.