Wybór ruszt betonowych w zależności od rodzaju hodowli

 

W hodowli bydła dość często pojawiają się problemu z układem ruchu zwierząt. Wystarczy przejść przez wysokotowarową oborę, by znaleźć co najmniej kilka zwierząt cierpiących na kulawizny wynikające z różnych obrzęków, urazów i nie tylko.

Ruszta dla bydła wykonywane z betonu ze szczelinami na odchody

ruszta betonowe dla bydłaMożna temu zapobiegać, jeśli zagwarantuje się zwierzętom odpowiedniego rodzaju podłoże, po którym mogą stąpać. Najlepszym rozwiązaniem jest podłoga betonowa, dzięki której zwierzęta będą mogły ścierać racice i korekcja nie będzie wykonywana tak często. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy zwierząt gospodarskich jest bardzo duża. Bydło wydala ogromne ilości odchodów dziennie – nawet kilkadziesiąt kilogramów przez jedną krowę. Nie ma możliwości sprzątania tych odchodów na bieżąco. Dlatego stosuje się specjalne ruszta betonowe dla bydła, które posiadają szpary. Są to płyty betonowe, w których znajdują się szpary o różnej szerokości i długości. To bardzo ważny element – szpary nie mogą być ani zbyt szerokie ani za długie – zwierzę musi swobodnie przemieszczać się po oborze. Trzeba dostosować wielkość szpar do wielkości zwierząt gospodarskich. Jeśli chodzi o bydło, to szerokość szpar może być stosunkowo duża, ponieważ racice bydła też są szerokie. Dzięki szparom możliwe jest szybkie odprowadzanie odchodów zwierząt pod podłogę. W ten sposób utrzymywana jest czystość w oborze.

Krowy depczą po odchodach i tym samym spychają je przez szpary w płytach betonowych w dół. To obecnie najlepsze rozwiązanie, które gwarantuje utrzymanie dobrych warunków zoohigienicznych w oborze. Poza tym płyty betonowe są solidne i na wytrzymują duże obciążenie, co w przypadku zwierząt gospodarskich jest bardzo ważne. Krowa może ważyć nawet kilkaset kilogramów, więc potrzebne są solidne płyty betonowe, które utrzymają taki ciężar.